Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jesień na Mazurach – dlaczego to idealny czas na wypoczynek w tym regionie?

Jesień na Mazurach – dlaczego to idealny czas na wypoczynek w tym regionie?

    Planując wycieczkę na Mazury większość osób zazwyczaj wybiera późną wiosnę i lato. Niewątpliwie jest to najbardziej popularny okres sprzyjający błogiemu relaksu na plaży i uprawianiu sportów wodnych. Jeśli jednak chcesz odkryć urok Mazur z zupełnie innej strony, warto zastanowić się nad odwiedzeniem tego regionu podczas jesieni. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, dlaczego urlop w krainie tysiąca jezior w tym okresie to dobry pomysł!

    Kolorowe Mazury jesienią

    Jesień zyskała renomę szarej pory roku symbolizującej przejście z ciepłego i tętniącego życiem lata do chłodnej i ciemnej zimy. Mimo że faktycznie temperatury spadają, a dni robią się krótsze, sezon ten potrafi być jednak niezwykle urokliwy. Wystarczy wyjść na zewnątrz i nacieszyć oczy pięknym kalejdoskopem ciepłych, głębokich kolorów. Mazurskie krajobrazy w tym okresie to wyjątkowy widok oddający jeszcze bardziej malowniczy charakter tego regionu. Drzewa przebarwiają się na odcienie złota, czerwieni i pomarańczy, tworząc niesamowite widoki na tle jezior i lasów. Do tego dochodzi charakterystyczny zapach liści połączony z nutami wilgoci, drewna i mchu, który wprawia w odprężającą atmosferę. Na Mazurach, podczas wypoczynku jesienią, można zaznać zupełnie innego rodzaju relaksu niż w okresie letnim.

    Bogactwo aktywności na Mazurach podczas wypoczynku jesienią

    Jesień na Mazurach to wyjątkowy moment, kiedy przyroda zaprasza do odkrywania swoich skarbów i cieszenia się różnorodnymi aktywnościami na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy ktoś pragnie aktywnej przygody, czy może poszukuje spokoju wśród natury, Mazury jesienią w pełni spełniają oczekiwania wszystkich odwiedzających, zapewniając wiele atrakcji. Kilka popularnych propozycji aktywności to:

    • wycieczki piesze i rowerowe – piękne widoki skłaniają wręcz do wyjścia na zewnątrz i podziwiania. Na szczęście Mazury to region bogaty w liczne szlaki – zarówno piesze, jak i rowerowe. Chłodniejsza jesienna temperatura sprawia, że spacery są bardziej komfortowe, szczególnie dla osób nieprzepadających za poceniem się podczas upałów. Szlaki turystyczne biegnące wokół jezior i przez lasy oferują niezapomniane doświadczenia dla miłośników natury.
    • grzybobranie – liczne, bujne lasy podczas mazurskiej jesieni to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Najczęściej znaleźć można w nich borowika szlachetnego, pieprznika jadalnego, maślaka zwyczajnego, koźlarza (babkę) czy też czubajkę (kanię). Wędrując przez leśne ścieżki, miłośnicy grzybobrania mają szansę cieszyć się bliskością natury, a jednocześnie zdobywać pyszne i zdrowe skarby, z których przygotują później smaczne dania.
    • wędkarstwo – mazurskie jeziora to nie tylko raj dla żeglarzy, ale także dla amatorów wędkarstwa, a jesień to doskonała pora roku na łowienie ryb. Woda jest wciąż ciepła, a ryby są bardziej aktywne, co oznacza, że masz szansę złowić naprawdę imponujące okazy.

    wypozyczalnia-sprzetu-wodnego

    Zwiedzanie mazurskich zabytków

    Pomimo że region ten jest przede wszystkim znany z pięknych jezior i przyrody, spodoba się on także miłośnikom odkrywania urokliwych miasteczek i interesujących zabytków. Jesienią na Mazurach, gdy tłumy turystów są mniejsze niż w okresie letnim, można cieszyć się spokojnym zwiedzaniem. Oglądanie zamków i kapliczek, delektowanie się urokami architektury i historii oraz poznawanie lokalnej kultury w bardziej kameralnej atmosferze to właśnie atrakcje na Mazurach jesienią. Brak upałów zachęca także do aktywnego zwiedzania, bez ryzyka przegrzania. Kilka miejsc wartych odwiedzenia w tym okresie to:

    • Święta Lipka – niewielka miejscowość, znana na całych Mazurach ze względu na znajdujące się w niej Sanktuarium Maryjne. Obiekt ten stał się ważnym celem dla wielu pielgrzymów, dlatego Święta Lipka często nazywana jest „Częstochową Północy”. Wyjątkowa budowla w stylu barokowym zachwyci jednak nie tylko wiernych, ale także miłośników wybitnej architektury i historii.
    • Reszel – Stare Miasto Reszel to prawdziwa perła zabytkowej architektury Mazur. Spacerując po nim można doskonale poczuć świetnie zachowany średniowieczny charakter. Wąskie uliczki, zabytkowe kamienice i wspaniale prezentujący się zamek sprawiają, że zwiedzając można przenieść się myślami do krzyżackiej przeszłości.
    • Twierdza Boyen – jest to obiekt położony w Giżycku powstały w latach 1843 – 1855. Wybudowana na planie sześcioboku stanowi doskonale zachowany przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Niegdyś twierdza stanowiła ważne ogniwo w łańcuchu umocnień wschodniej części Prusów. Dziś jest to ważny punkt na mapie Mazur przyciągający wiele odwiedzających – także w okresie jesiennym.
    • Mikołajki – jesień to idealny moment na przechadzkę słynną nowoczesną promenadą biegnącą wzdłuż jeziora Mikołajskiego. Oprócz tej znanej atrakcji Mikołajki kryją w sobie także zabytkowe kamieniczki znajdujące się w samym centrum, cmentarz żydowski czy wieżę widokową.
    • Ryn – mała, urokliwa miejscowość, której największą atrakcją jest drugi co do wielkości w Polsce zamek krzyżacki. Zwiedzając malownicze uliczki, można zwrócić uwagę na ciekawą architekturę, czy zrelaksować się nad jeziorem Ołów lub Ryńskim. Wybierz Mazury na wypoczynek jesienią!